E-mail představitelům strany Moravané

E-mail reaguje na toto stanovisku strany Moravané ke Slezsku a rovněž na program této strany: Moravané – Politická strana • A co Slezsko? | Novinky (moravane.cz)

Moravisté,

proč naříkáte, že nikdo nerespektuje západní hranice Moravy, ale vy sami nerespektujete ty hranice východní? Proč zadupáváte historii a existenci Slezska? Proč nerespektujete Prajzaky, Šlonzáky, Cisařaky, Goroli, Jacky, Slezany, Slezaky, Vasrpolaky, pruské Moravce, slezské Moravce, slezské Němce, slezské Čechy, těšínské Poláky… ? Proč zadupáváte historii Těšínského, Ratibořského, Krnovského a Opavského knížectví do země? Proč popíráte existenci dávných Holasiců? Proč zadupáváte do země rovněž existenci svobodných stavovských panství (bohumínského, fryštátského, frýdeckého aj.)? Proč zadupáváte do země historii těšínské komory? Proč zadupáváte do země historii Pruska, pruského Slezska, Německého císařství či rakouského a československého Slezska?

Chápu to u oblastí západně od Opavy, kde bylo po roce 1945 obyvatelstvo vysídleno do Německa a kde většina nového obyvatelstva opravdu přišla z Moravy… Tam to zcela chápu, žijí tam Moraváci.

Ale u území mezi Opavou a Jablunkovem? Proč? Těšínsko nerespektujete. Prajskou (Hlučínsko, jižní Ratibořsko) nerespektujete. Cisařskou (rakouské Opavsko) nerespektujete… A to tam převládá původní obyvatelstvo, někde naprosto zcela. Proč nás strana Moravané chce začlenit do jakési „Moravské republiky,“ která by absolutně nebrala zřetel na naši specifickou identitu a od Moravy odlišnou historii? Proč z nás chce udělat Moraváky, když Moraváci nejsme? Mohl bych to vědět? Vždyť to nemá žádné historické opodstatnění. Byli jsme v českém, habsburském, rakouském či německém státě. Ale nikdy v moravském státě.

Argumentujete tím, že ve sčítání lidu se většina lidí ke slezské národnosti nehlásí. To ano, ale většina lidí se tu hlásí k národnosti české, nikoliv moravské. To, že tam vyplní českou národnost ještě neznamená, že se vůbec ti lidé nehlásí ke Slezsku. Někde i tak slezská národnost je celkem početná – Kobeřice, Bolatice, Štěpánkovice, Píšť, Chuchelná, Darkovice, Bohuslavice, ale i na Těšínsku – Jablunkov, Mosty u Jablunkova, Třinec, Bukovec… Někde se vyskytuje i národnost německá – Kravaře, Bolatice, Velké Hoštice, Sudice, Štěpánkovice.. Někde národnost polská – Hrádek, Bystřice, Vendryně třeba. Argumentovat tedy tím, že to, že se většina lidí tady nehlásí ke slezské národnosti, Vám dává právo nás zadupat do země je tedy chybná. Další nesmysl- většina Slezanů prý žije v Polsku. No ale vážení, to Polsko se tam posunulo až v roce 1945, do té doby to bylo Německo. Ti lidé akorát po roce 1945 nebyli odsunuti. Český stát, popřípadě Prusko a Německo jsou historické vlasti Slezanů, nikoliv Polsko.

A ono se mi ani nezdá, že by se česká národní příslušnost nějak se slezskou místní či zemskou identitou vylučovala – hodně lidí se tu považuje za Prajzaky a Čechy, za Šlonzáky a Čechy, za Ostraváky a Čechy atd…

Ale to je věc každého. Já třeba v příštím sčítání lidu uvedu slezskou národnost – jednak kvůli těm Vašim řečem a jednak proto, že se mi i Češi vzdalují z důvodu současných plánů na znovustržení Mariánského sloupu.

Rád bych řekl, že nejsem člověk, který zná naši historii pouze povrchně či si ji vykládá z pohledu „centra.“

Opravdu vám není blbé do té své Moravy začleňovat třeba i takové Těšínsko? Opravdu vám to nepřipadá ten Jablunkov či Hrádek házet do Moravy a ty Šlonzáky a Goroli tam mezi Moraváky zvláštní? Byť Těšínsko nikdy součástí Moravy nebylo, byť tamní obyvatelé se za Moravany nikdy nepovažovali?

Není vám to trapné? Vy, kteří brečíte nad tím, že někdo zpochybňuje Vaší historii, Vaši identitu? Že nikdo nerespektuje Vaše hranice? Opravdu se dokážete podívat do zrcadla?

3/4 mých předků pochází ze Slezska. Necelá polovina z Hlučínska – Kobeřice, Hlučín a Koblov, zhruba čtvrtina z Těšínska (zejména z Bohumínska -Pudlova a samotného Bohumína). Opravdu mi chcete vnutit historii a identitu pro mě cizí země? Není Vám to trapné, když Vy sami si stěžujete na to, že Vaše historie a identita je zadupávána? Území západně od Opavy si klidně vezměte. Ale ten váš program. To už je moc… Prý jsme Morava. Prý jsme Moraváci…

Pak se nedivte, že lidé u nás jsou vůči Vám naladění nepřátelsky a žádná nabídka na spolupráci k Vám ze Slezska nepřišla.

Adam Filák

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *